Oturum Aç

 Üniversite Kayıt

1.       Üniversitenizde eğitim dili nedir?

Eğitim dilimiz Tıp, Diş ve Eczacılık Fakültelerinde %70 Türkçe, % 30 İngilizcedir. Diğer Fakültelerimiz ve SHMYO' da  %100 Türkçedir.

 

2.       Üniversiteye ilk kayıtta eksik evrakla kayıt yaptırılabilir mi?

Eksik evrak olması durumunda kayıt yapılmaz.

 

3.       YÖS ( Yabancı uyruklu öğrenci sınavı ) ile gelebilmek için ne yapmam gerekir?

Ülkelere göre değişiklik gösteren ve ülkemizde kabul gören uluslararası sınavlardan birine katılmış olmanız gerekir. Lisans ve Önlisans bölüm / programlarına, YÖK'ün ilgili yönetmelik hükümleri ve Üniversite Senatosu tarafından belirlenen esaslar ve kontenjanlar çerçevesinde yabancı öğrenci alımı yapılmaktadır. Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

4.       Bezmialem Vakıf Üniversitesi'ne kayıt koşulları nelerdir?

Lise veya dengi bir öğretim kurumundan mezun olan öğrenciler, Yüksek Öğretim Sınavı (YKS) sonrasında almış oldukları puana göre üniversitemizin ilgili bölüm ve programlarını tercih etmeleri ve bu bölüm/programlardan herhangi birine ÖSYM tarafından yerleştirilmeleri durumunda üniversitemize kayıt yapmaya hak kazanırlar.
 

5.       Bezmialem Vakıf Üniversitesi Lisans/Önlisans programlarına YKS'nin yapacağı yerleştirme dışında kayıt olabilmem mümkün mü?

YKS'nin yapacağı yerleştirme dışında öğrenci kabul edilmemektedir.

6.       Ek kontenjan ile kayıt yaptırabilir miyim?

İlk yerleştirme sonrasında açık kalan kontenjanlara ÖSYM'nin ek yerleştirme tarihlerine göre başvuruda bulunabilirsiniz.

 

7.       Eğitim süresi içinde kayıt yenileme işlemi yapılmazsa ne olur?

Öğrenciler, her dönem başında Akademik Takvimde belirlenen süreler içinde kayıtlarını yenilemek zorundadırlar. Bu süre içinde kaydını yenilemeyen öğrenciler o yıl derslere giremezler.

 

8.       Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile üniversitenize geçiş yapabilir miyim?

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Dikey Geçiş Sınavı ile öğrenci kabul etmemekteyiz.

 

9.       Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde hangi bölümler bulunmaktadır?

Hemşirelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Beslenme ve Diyetetik, Ergoterapi, Odyoloji ve Sağlık Yönetimi bölümlerinden oluşmaktadır.

 

10.   Üniversitenize kayıt hakkı kazandım, kayıt için önceden randevu almam gerekir mi? Kayıt adresiniz nedir?

Kayıt işlemi için önceden randevu alınmasına gerek yoktur. Kayıt hakkı kazanan öğrencilerimiz www.bezmialem.edu.tr web adresimizde duyurularda belirtilen evrakları hazırlayıp, kayıt için ilan edilen tarihlerde Vatan Caddesi Adnan Menderes Bulvarı Fatih yerleşkemize gelerek kesin kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirler.

 

11.   Evraklarımı faks, posta veya e-posta olarak gönderebilir miyim?

Hayır. Faks, posta veya e-posta ile gönderilen hiçbir evrak kabul edilmemektedir.

 

12.   Kayıt işlemini benim yerime başkası yapabilir mi?

Geçerli bir nedenle ilk kayıt işlemini gerçekleştiremeyecek durumda olan 18 yaşını tamamlamış öğrencilerin yerine noter onaylı vekâlet olması koşulu ile vekâlet verdiği kişi bu işlemi tamamlayabilirler.

 

13.   Kayıt dışında gelemezsem başka bir günde kayıt yaptırabilir miyim?

ÖSYM' nin belirlemiş olduğu, web sayfasında ilan edilen tarihlerde kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

 

14.   Lise diplomamı kaybettim. Kayıt için ne yapmalıyım?

Mezun olduğunuz ortaöğretim(lise)  kurumundan bir defaya mahsus olmak üzere verilen diploma kayıp belgesinin aslı ile başvuru yapmanız halinde kayıt yaptırabilirsiniz.

 

15.   Diplomanın noter tasdikli fotokopisini getirsek olur mu?

Hayır. Lise diplomasının aslı gerekmektedir.

 

16.   Lise diplomamı henüz alamadım. Nasıl kayıt olabilirim?

Geçici Mezuniyet Belgesi ile kayıt yaptırabilirsiniz. Belirtilen süre sonuna kadar Lise Diplomanızın aslını birimimize teslim etmeniz gerekir.

 

17.   Kayıtlarda istenilen fotoğraflar ne şekilde olmalıdır?

Kayıt işlemleri için 6 adet vesikalık ve son altı ay içinde çekilmiş fotoğraf gerekmektedir. Fotokopi ile çoğaltılmış fotoğraflar kabul edilmez.

 

18.   Başka bir üniversiteye kayıtlıyım. Kayıt için lise diplomamın fotokopisi yeterli olur mu?

Kesin kayıt için lise diplomasının veya geçici mezuniyet belgesinin aslı gereklidir. Ancak, farklı düzeydeki bir programa veya bölüme kayıtlı iseniz ilgili üniversitenizden ıslak imzalı öğrenci belgesi ve lise diplomasının aslı gibidir halini getirmeniz gerekmektedir.

 

19.   Üniversiteyi kazandım, ancak Lise 'den henüz mezun olmadım. Ne zaman ve nasıl kesin kayıt yaptırabilirim?

Liseden mezun olamayan ancak mezuniyet aşamasında olan öğrencilerin, YÖK'ün belirleyeceği koşullarda ve tarihlere kadar kayıt hakkı saklı tutulmaktadır.

 

20.   Üniversitenize kayıt yaptırdığım dönemde askerlik işlemlerimi kim takip edecek?

Üniversitemize kayıtlı erkek öğrencilerin, öğrenci durum bilgileri Askerlik Şubelerinin sistemlerinde görülmektedir. Ancak öğrenciler tecil ve yoklama işlemlerini kendileri yapmak zorundadırlar.

 

21.   Üniversitenize özel öğrenci olarak gelebilir miyim?

Bölümlerin/Programların kabul edeceği özel öğrenci kontenjanları ilgili akademik birimin yönetim kurulu kararı ile belirlenir.